Sayfalar

17.04.2011

Hayal Bilgisi

HAYAL BİLGİSİ KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT DERGİSİ'NİN 2. SAYISI YAYINLANDI
Buna hakkın ...yok insanlık!
Değerli Dostlar,
Hayal Bilgisi, ikinci sayısını sizlerle buluşturmanın sevincini yaşıyor. ‘Huzur’ konulu Mart sayımızın ardından, Nisan’da, ‘Savaş Çocukları’ konusunu ele aldık.
Yıl 2011 ve biz hala bütün akılalmazlığıyla savaşlar üretiyoruz ‘ahlak birikimlerimizle’. Kan, ölüm koleksiyonlarına malzeme oluyor.
Hayata gözlerinizi hangi toprak parçasında açmış olursanız olun; savaş, bütün olasılıkları zorlayarak kapınızı çalabiliyor. Ve siz, hiçbir hesaplaşmanın tarafı olmasanız dahi, tutmayan hesaplara kurban olabiliyorsunuz. Adını hayatınızda dahi duymadığınız liderlerin çıkar oyunları, sizi sevdiklerinizden ayırabiliyor. Yani, tıpkı sizin gibi etten ve kemikten olan ‘önemli insanlar’, umrunuzda dahi olmayan nedenlerle, sizi, ailenizi, sevdiğiniz herkesi ve her şeyi, büyük bir nefret ile öldürebiliyor.

Bugün, sadece televizyon etkisi ile, insanlar süregelen savaşları, aktörleri, gizli aktörleri çok iyi çözümleyebiliyor. Ve naklen izliyoruz olup biteni. Bütün dünya şahit oluyor zulümlere. Önce bombalıyoruz, sonra insani yardım ve ‘demokrasi kolileri’ naklediyoruz. Para, bütün yaraları sarabilir sanıyoruz. Binlerce çocuk için mezarlar kazılıyor ve binlerce çocuk, ailelerinin mezarları başında ağlıyor.

Savaşların ruhen ve bedenen sakat ve yetim bıraktığı milyonlarca çocuk var. Soğuk savaşlar, ambargolar ile, fiili olmasa da, ekonomik olarak bir savaşın içine doğmuş çocuklar, hastalıklar, açlık ve temiz su eksikliği gibi nedenlerle hayatlarını kaybediyor. İzledikçe hüzünleniyoruz. Hüzünlenmekten ibaret bir tavır ile devam ediyoruz hayatlarımıza.

Duygulanıyoruz savaş çocukları için. Gözyaşı döküyoruz. Ama hepsi bu! Çocukları da siyasetin, çekişmelerin, anlaşmazlıkların bir parçası olarak görüyoruz. Oysa daha fazlasını biriktiriyor çocuklar. Bizim hiçbir şekilde tasavvur edemeyeceğimiz acılar çekiyorlar. Yalnızlıkların en derin’ini taşıyorlar yüreklerinde. Ve gölgelerine bile güvenmedikleri bir dünyada, yedi milyar insandan ‘korkarak’ yaşıyorlar.
Savaş çocukları, hiçbirimize güvenemiyor; dünyanın bir yarısı onlara silahlarını doğrultuyor çünkü, öteki yarısı ise bunu film sahneleri gibi izliyor sadece.

2. sayısında, Hayal Bilgisi’nin okuruyla buluşturduğu isimler şöyle:
∞ Mesut Gül ∞ Cihat Albayrak ∞ Müzeyyen Çelik ∞ Ahmet Kanter ∞ Çöygün Selcen ∞ İnci Erkan ∞ Hakan Bilge ∞ Saadet Sorgun ∞ Ayşe Ünsal ∞ Mehdi Akan ∞ Boğaç Haxhijahja ∞ Yelda Karataş ∞ Esra Dülger ∞ Siraleyna Sevgili ∞ Meliha Kar ∞ Uğur Işık ∞ Kâmuran Başdemir ∞ Oktay Özman ∞ Bedia Belkıs Balcılar ∞ Durkaya İpşir ∞ Gülşen Çağan ∞ Ebru Balcı ∞


CİHAT ALBAYRAK
Genel Yayın Yönetmeni

12 yorum:

 1. Canım mimin var müsait zamanında beklerim:)

  YanıtlaSil
 2. Keske savas temasini konu alindigini bilseydim. Kimbilir ben de bir seyler karalayip gonderebilirdim. Internet sitesi var mi bunun?

  YanıtlaSil
 3. çok çok gurur verici bir sey. opuyorum seni canım ve tebrik ediyorum.

  YanıtlaSil
 4. Yakından takip etmeye çalıştığım dergi. Ayrıca :

  Mim'lenmişiz(1) :))

  YanıtlaSil
 5. güzel bir yazıymış.. tebrik ederim..

  YanıtlaSil
 6. okurken bile içim acıdı :(
  sevgiler canım güzel haftalar...

  YanıtlaSil
 7. İkiz Anneciğim ilk fırsatta:)

  EG facebook da sayfa var mail de attım. Benim için güzel ve heyecan verici parçası olmak ama ilk sayı ve biraz stres yaptım:)

  Şuleciğim canım yeşekkür ederim:) Ben de öpüyorum.

  Şiirsel Yorum mim ilk fırsatta:) Artık ben de takipteyim dergiyi:)

  Profösör 2.sayının tanıtım yazısı bana ait değil bu yazı ben amatörüm:)

  Burcucuğum iyi haftalar canım.

  YanıtlaSil
 8. ne güzel,seni tebrik ederim.bu dergiyi nerelerde bulabiliriz.takip etmek isterim.

  YanıtlaSil
 9. Teşekkür ediyorum Sevgili Nehir İda.Birdahaki sayıda buluşmak ümidiyle..

  Dergimize yazı göndermek yahut abone olmak istiyorsanız, bize ulaşabilirsiniz.

  e-mail: hayalbilgisi@windowslive.com

  web:
  www.facebook.com/hayalbilgisi

  www.facebook.com/saadetsorgun
  saadetsorgun@hotmail.com

  Deneme Editörü

  YanıtlaSil
 10. Eleştirel Günlük; internet sitemiz yapım aşamasında.

  Çok yakında..

  http://hayalbilgisi.com/

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 11. nolur kızım büyüdüğünde savaş hatırlamasın, tanık olmasın.
  tşk ebru ilgimi çekti dergi.

  YanıtlaSil
 12. Ebru baris dolu bir dunya diliyorum. Sen artik duzenli olarak dergi de mi yazacaksin? Tebrikler

  YanıtlaSil

Siz ne dersiniz?