Sayfalar

14.12.2010

Ev Demek

Maskeleri çıkartmak demek. Ev demek. Sinirden küplere binerken bağırabilmek demek:) Mecburiyetlerden arınmak demek, yeni görevlere başlamak demek. Tertemiz nevresimler demek yumuşatıcı kokusu demek.

Aylarca evden çıkmadan yaşayabilirim. O kadar özlüyorum ki. Evlenirken bir tek yatağımız vardı der ya eskiler, ne tuhaftır değil mi? Yatmak! kadar önemli başka hiç bir şey yokmuş sanki. Kim bunu dese sulandırırım - neden sadece yatak, hep uykulu mu oluyordunuz, mesela demlik ve ocak yok muydu:) Benim için ev demek ocakta kaynayan çay demek, huzur demek, ses demek, sessizlik demek. Fırından kokusu ta dışarı taşan paskalyalar demek.
Tozlu raflar demek:) Görmeden aradığın şiiri pat diye bulmak demek. Karanlıkta parmaklarınla görmek demek. Baba sabır küpü, oğul sabır küpü demek. Bana böyle sabredebiliyorlar demek!


Oğul demek. Bitmeyen okul demek:) Her yandan ders notları fışkırması demek. İki erkeği aynı karede çalışıyorken yakalamak demek. O çok sevdiğim Charli Chaplinli duvar demek. Dart tahtasını ıskalamak demek.

Hükümdarlık demek, saltanat demek. Kafama bir de huni geçirdim mi tamam demek. Bitmeyen dağınıklık demek:) Banka demek kredi demek ammmmannnn beee demek:)25 yorum:

 1. Benim için de ev demek çok şey demek. Hele de evlat hatırına Ankara kışına katlanmaya çalıştığım şu günlerde Antalya'daki evimi, en çok da kitaplarımı nasıl özlüyorum bilseniz.
  O klavyede birşeyler yazmaya çalışan bıdığın yanağından bir makas alıyor ve iyi geceler diyerek kaçıyorum:)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ediyoruz Leylak Dalı.
  İnsan evlat hatrına neler yapıyor değil mi? Evinizi ne çok özlediğinizi tahmin ederim. Kapıyı açınca içinize kadar işleyen kokusunu..

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir ev diyesim geldi bozulmasın huzurunuz ve neşe niz diye de dua geçirdim içimden :)

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ederim. Sadece fazlalıklardan arındırdık evimizi gerektiği kadar eşyamız var ama cidden fazlası yok. Mesela salonda yemek odası denen saçmalıktan tek bir parça bile yok masa büfe sandalye vs.vs. hatta oturma odası diye bir yer de yok her yerde oturabiliriz ailece:)) Oğluş ve baba genelde ders çalıştığından çalışma odasında tabi:)

  YanıtlaSil
 5. Ev, tam da böyle güzel dile getirilmek demek.. çok sevdim:)

  YanıtlaSil
 6. Güzel evinizin keyfi ve huzuru daim olsun!
  :))

  YanıtlaSil
 7. Deli Anneciğim çok özlüyoruz evlerimizi değil mi? Teşekkür ederim bu arada:)

  Ekmekçim canım teşekkür ederim.Hepimizin.

  YanıtlaSil
 8. Aleksandır soljenistin gibi yazmışsını. Delilik demek veliliktir zaten.

  YanıtlaSil
 9. işte ve ancak böyle anlatıtılabilir.Bende evimde olmayı çok seviyorum, o kadar özlüyorum ki bazen evimi..
  Biz 3 kişi dışında umrumuzda olmayan dünya kalıyor geride evdeyken...huzurunuz bozulmasın.

  YanıtlaSil
 10. NE GÜZEL ANLATMIŞSIN EVİ
  sahiden de bunların hepsi demek ev
  oğluş ne de güzel gitar çalıyor öyle
  sevgiler

  YanıtlaSil
 11. Bir Annenin Paylaşımları ;
  evimiz tek sığınağımız onun dışındaki her yerde kuralları bizim dışımızdakiler belirliyor biz uyguluyoruzdeğil mi? Ev demek çok şey demek aslında benim aklıma ilk gelenlerdi:)

  YanıtlaSil
 12. Mavi Anneciğim;
  çalamıyor henüz ama uğraşıyor bakalım umarım başarır.

  YanıtlaSil
 13. Profösör; Nihilistlerle ilgili herşeye (yazanlara da) ilgiliyim gerçi ama katılmadığım görüşleri var yine de bir edebiyatçının yazıları gibi demekle onurlanırım tşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 14. evini ne güzel dile getirmişsin arkadaşım.yüreğine sağlık.benim bir yaşındaki bebeğim de evde duran gitarı böykle çalar inşalllllllah...

  YanıtlaSil
 15. Bizi diğer varlıklardan belirgin özellik düşünen bir varlık oluşumuzdur ki, konuşabiliyoruz. Dostluklarla..

  YanıtlaSil
 16. Minticiğim;
  Çalar çalar bizim ki de çalamıyor ama olsun uğraşması bile yeter:)

  Profösör kesinlikle haklısınız konuşabilmek ne büyük ayrıcalık cidden. dostlukla efendim:)

  YanıtlaSil
 17. yazınızı çok beğendim. ev demek - ancak bu kadar güzel anlatılabilir demek :)okurken huzur buldum.
  sevgiler
  yeşim

  YanıtlaSil
 18. Hoşgeldiniz Yeşim teşekkür ederim. Ev huzur demek ben bişey yapmadım:)

  YanıtlaSil
 19. ebru,

  evi zaten severim, evde olmayı. tam da böyle severim. tam da senin anlattığın gibi... bir de unutmadan, kitaplığını çok ama çok sevdim ve evet o charlie chaplin'li duvarı da...

  oğluş yine çok yakışıklı. sıpa:)

  YanıtlaSil
 20. Canımmm çok özledim nerelerdesin sen. Güçlerimizi birleştirdik eşimle evlenince zengin ama hala eksik oldu yine de fena değil kitaplığımız.
  Beo evde senle o sıpayı bırakıp gideceğim sinemaya bir gün haberin ola:)

  YanıtlaSil
 21. bir gün misafiriniz olmayı başaracağız ve o "sıpa" (ne zor bunu demek) bir parça çalacak bize. Küçük bir resital yapacaüğız. Bu bir görevdir İda Bey için, şimdiden başlasın çalışmaya:)

  YanıtlaSil
 22. kapımız her zaman açık Zihni Abi biliyorsun.Geldiğinizde biliyosun başımıza gelenleri.
  Volkana gelsin kalsın demekten yoruldum zaten bari siz gelin:)

  YanıtlaSil
 23. Unuttum resital meselesinde size teslimiz eşlik ederiz size. Senin gibi çalamasa da:)

  YanıtlaSil
 24. Kitapliginiz coookkk guzel :) Bizim ev iki oda oldugu icin istedigim kitaplik duzenini kuramadim. Ilerde kesin kararliyim bir duvardan diger duvara 4 bir taraf kitaplik olsun istiyorum :)

  YanıtlaSil
 25. Taza Anneciğim evlenmeden önce benim de çok istediğim bir şeydi.Eşimin de çoktu benim de epey vardı birleşti:) Aslında bir bu kadarını sattık. Ben değil tabi eşim sattı. Üniversitedeyken o kitap satmasa tanışamazdık belki de:) Edip Cansever'in kitabını istedim ertesi gün getirdi ve ben de sürekli onun kitap tezgahındaydım. Kitaplarla ilgili oldu tanışmamız. Kitaplıklar kitaptan anlamayanlarca taslarlanıyor eşim çizdi ve yaptırdık. L şeklinde bir duvarın tamamı ve bir duvarın birazcık devamı. Oda çok minik belki dart olan köşeye de yaptıracağız.

  YanıtlaSil

Siz ne dersiniz?