Sayfalar

28.03.2011

Kaç Maymun?

İlerlemenin koşullarından biri belki dün'e bakmak. Baktığımız andaki ruh halimizi saymazsak tabi. "Keşke" ile değil "iyi ki " ile bakabildiğimizde sorun yok. Acaba hangisi çok? Keşke mi, iyi ki mi? Bir de alternatifi olmasa bile kaçamak yapabilmemize olanak veren "bilmiyorum" var.
Oturup yazmaya kalkışsak ve her gün üzerine eklesek hangisi çok olur acaba? Bunları yazıyorken henüz böyle bir listem olmadığı için yanıtım yok:)
Kendimle dalga geçmeye başlayalı beri tuhaf bir şekilde huzurluyum. Hayatı, dünü, bugünü, yarını takmıyor muyum derseniz? Tam tersi hiç bu kadar çok takmamıştım. Ama neden bilmiyorum bir yanımda sek sek oynayan bir çocuk var ki ne yoruluyor ne de eve giriyor. Başının üzerinde bulutlar, yıldızlar zıplayıp duruyor. Sadece oynamak istiyor. Teslimim ona. "Hadi oynayalım be, anasını satayım" diyorum....O söylüyor ben yapıyorum, o belirliyor ben uyuyorum kurallara. Mekan yok, zaman yok, yetişmek, geç kalmak yok.
Kucağınıza bir şeyi alıp bir yerden başka bir yere taşımak zorunda olduğunuzu var sayın. İlk aldığınız anda ağırlığı çok fazla hissetmezsiniz. Hatta hafif bile gelir. Hızla yola çıkarsınız yerine bırakmaktır derdiniz taşıdığınız yükü. Sonra yavaşlar adımlarınız, kollarınız sızlamaya başlar inceden sanki olduğundan daha uzun görünür, sık sık mola verirsiniz. Her mola ardından sanki gizli bir el üzerine biraz daha eklemiştir. Atamazsınız, azaltamazsınız taşımak zorundasınız.
Elimdekini bir yere bırakıp dinlenme molası verdiğimden beri çok uzun zaman geçmiş, geç kalmışım belki bayatlamış yüküm biraz daha beklersem taşıyamayacağım kadar yabancılaşmışım belki......Belki de yükün ta kendisiyim...
Belki.......belki.....belki işte.
Dün, bugün, yarın hangisi için hızlı olmalıyım bilmiyorum. Belki hızla geçen zamana durarak yanıt vermek hız. Saçlarımı dağıta dağıta yanıbaşımdan rüzgar gibi geçen zamana!!!
Not: Kötü değilim. Biraz fazla gel-gitli günler ve yorgunluk o kadar..3 maymun hala 3 mü?
Resim : Kandinsky

19 yorum:

 1. İyi kiler çok olsun...

  YanıtlaSil
 2. Bence bugünde kalmaktır aslolan. Geçmiş bitmiştir, gelecek ise bugün olduğunda düşünülmelidir.

  YanıtlaSil
 3. Yazini okuyunca dusundum ,iyi ki, keske ve bilmiyorum hangisini daha cok kullaniyorum diye, kesin yanit yok ama keske'lerim az :)

  YanıtlaSil
 4. hepsi sensin işte...her şeyiyle sensin...

  YanıtlaSil
 5. Düne bakıp ahlanmamayı kimsenin başarabildiğine inanmayanlardanım. İyiki yada keşke fark etmez bi yanımız yaşanmışlarda takılıkalır. Zamana yetişememek belki de bundan, ruhsal olarak zamanla aynı hızda ilerleyememekten...

  YanıtlaSil
 6. özellikle son kullandığın iki görsel, miro ve kandinsky, bunlara hayran kaldım.

  YanıtlaSil
 7. Aysema Hocam umarım hepimizin...

  Aslısın ve haklısın ama düne bakarken kast ettiğim daha çok ders almak veya deneyimlerden faydalanmak ha bir de geçmişte unutulsun istemediklerin var ki dönüp baksan da durup beklesen de hangi zamana ait anlamıyor ya insan o nedenledir bakmalarım.

  New York'tan hep öyle olsun umarım ne hoşsun.

  Öz'üm aynen aynen hepsii.

  annelili bakılması gerektiğini düşünüyorum ben bazen zamanın hızıyla oralarda bıraktıklarımız kalıyor ve dönüp bakmak hafıza bakarken ne hallerde bakıldığını önemsiyorum.

  Piktobet kandinsky evimin salonunda gözümün önündedir. Hem kandinsky hem Miro çok çok severim. Dali de..

  YanıtlaSil
 8. zamanın hızına yetişememek keşke dedirtiyor banada..sonra arkasından belkiler, oh iyi yapmışımlar..aman be ebru boşver geriyede dönüp bakmamak lazım bakmayanlar daha mutlu ve umutlu..

  YanıtlaSil
 9. ben geçmişte dolaşmayı pek sevmiyorum. çok keşkem var.

  YanıtlaSil
 10. ne yazacagimi bilmiyorum.Sadece yorgun bir gecenin ardindan kendimi buldum bu cümlelerde o kadar...

  YanıtlaSil
 11. yaşadığımız anın tadını çıkarmak en iyisi galiba...eşinizin telefonunu bekliyorum:)

  YanıtlaSil
 12. Meyracığım bakmazsam ihanet bakmam lazım:)

  Küçük Mucizem keşke girince farklı tabi ama onlar da bizim keşkelerimiz.

  Yazan Anneciğim kadınlar ne çok benziyoruz birbirimize değil mi?

  Sevgili Tolga vereyim tabi veya aslında pratik en iyisi ankaraya yolun düşerse evde konuk edelim seni çok samimiyim.

  YanıtlaSil
 13. gelirsem kensinikle haber verir,
  kırmızı şarap içerken eşinizin
  fikirlerine danışırım:))

  YanıtlaSil
 14. Anı yaşayalım ama, gelecek tasavvurumuz olmalı...

  YanıtlaSil
 15. hani demişsin ya taşıdıkca agırlasıyor mola verdıkce daha çok agır dıye. ıste ıcımızde bırıktırdıgımız sıkıntılarda zamanla agırlaşıyor ve ruhumuza fazla geliyor işte o zaman herkesin keşkeleri artıyor yada azalıyor kımılerıne göre...umarım seninkiler baharla birlikte pır pır ucuverirler ılık esen ruzgara takılıp sevgiler :)

  YanıtlaSil
 16. Selam arkadaşım, Bu vesileyle ilk kez Cem Adrian dinledim. Merak edip, merak ettiğimi unutmuşum gene.. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
 17. keskeler kotu gelir nedense bana hep. Iykiler daha i iyi acaba? kara vereedim.

  YanıtlaSil
 18. Anlaştık Tolga:)

  Profösör haklısınız:)

  Burcucuğum keşkelerim çok değil iyi kiler kaldı geride:) O yüzden dönüp bakmalarım.

  Deli Annecim sevdin mi cem adrian ben sevmenin bir üst boyutundayım:)

  Taze Annem iyi ki ler iyi ama keşkeler olmasa kimse iyiki yi öğrenemezdi (bence)

  YanıtlaSil
 19. Keşke demenin mutsuz etmekten başka faydası yok, o yüzden "iyi ki" yi seçmekte fayda var. Hem kendiyle dalga geçmek harika bir olaydır, en sevdiğim insan türü de kendiyle dalga geçebilen, hatalarının, kusurlarının farkında olan insanlardır. Şişkin bir egoya tahammül edemiyorum.
  Kucakladım seni ve kaçtım:))

  YanıtlaSil

Siz ne dersiniz?